BlogEvropaPozziz vodičŠpanija

Barselona (Barcelona): Elegantna i dinamična katalonska metropola

IMG_20191215_141119-01_copy_2736x2052

Prestonica Katalonije razastrta na obali Mediteran, zbog svoje klime, privlačna je turistima tokom cijele godine. Uokvirena planinama i morem odiše nekom otmjenošću koja se ogleda u njenoj srednjovjekovnoj, modernoj i avangardnoj arhitekturu i zaobljenim gradskim četvrtima, razdvojenim širokim bulevarima. Iz te zanimljive asimetrije šepure se arhitektonski biseri čuvenog Gaudija (Basilica Sagrada Familia, Casa Batllo, Casa Mila, Park Guell) koji svakodnevno privlače veliki broj znatiželjnika.

Sa koje god strane da krenete u istraživanje grada na kraju će vas put uvijek odvesti u staro gradsko jezgro. Stari Gotički kvart koji u njemu dominira prošaran je uskim uličicama, religijskim objektima i brojnim trgovima. Mnogi od njih vam se jednostavno ukažu iznenada i sasvim neočekivano, i ponude vam gastronomski ugođaj za pamćenje. Tu, na obodu Gotičke četvrti, „razvukla se“ i čuvena La Rambla, razapeta između spomenika Kristoferu Kolumbu i prostranog trga Katalonije.

Iz ovog dugačkog šetališta raznovrsne ponude i sadržaja neizostavno je skretanje na čuveni otvoreni market Bukerija (La Boqueria). Ako vas već do tada u potpunosti nije dodirnuo duh katalonske gastronomije, ovdje sigurno hoće. Preplavljeni šarenilom, mirisima i atmosferom teško da ćete odoljeti šarmu Bukerije.

Malo podrobnije upoznavanje sa istorijom i kulturom Barselone ponudiće vam neki od brojnih muzeja i galerija. Među njima se posebno ističu Nacionalni muzej katalonske umjetnosti, Istorijski muzej grada Barselone, kao i zaostavštine Pabla Pikasa i Žuan Miroa (Joan Miró). Ako želite nešto drugačije, obiđite stadion slavnog katalonskog fudbalskog kluba Barselona, čuveni Kamp Nou (Camp Nou) ili se uputite na jednako poznatu gradsku plažu Barselonetu (La Barceloneta) i jednostavno uživajte na suncu i u ugodnoj vodi Mediteranskog mora.

Bazilika Sagrada Familija (Basilica Sagrada Familia)

Ova rimokatolička bazilika u gotičkom stilu je najznačajnije Gaudijevo djelo i umjetnikov nedosanjani san. Sasvim sigurno je najupečatljivije obilježje Barselone, a prema broju posjetilaca u godini, vjerovatno i najposjećenije u čitavoj Španiji. Antonio Gaudi je projekat gradnje „Svete porodice“ započeo 1882. godine i radio je na njemu četrdeset godina. Kad je preminuo 1926., crkva je bila daleko od završetka, a njena gradnja traje i dan danas. Cjelokupna Sagrada Familija simbolizuje život Isusa Hrista i sastoji se od tri fasade. Zapadna i ulazna posvećena je Hristovom rođenju, istočna je njegov život i muke, a južna simbolizuje njegovo uskrsnuće.

Kad bude završena, što se očekuje 2028. godine, katedrala će imati 18 tornjeva posvećenih evanđelistima i apostolima, a dva najviša Isusu i Bogorodici. Unutrašnjost katedrale popunjena je brojnim stubovima koji po Gaudijevoj zamisli tvore šumu i spajaju se u gustu krošnju ka vrhu, a kroz istu se probija svjetlost sa brojnih i raznobojnih prozora. Ovo je samo djelić priče o ovom remek djelu modernizma, a za ostatak je najbolje posjetiti Sagrada Familiju i sam se uvjeriti zašto je ova građevina na vrhu liste kod svakog onog ko doputuje u Barselonu.

Sama posjeta Sagrada Familiji može biti naporna i frustrirajuća zbog velike gužve. Kupovina karata onlajn je prvi korak da skratite nepotrebno gubljenje vremena prilikom posjete. Ako još kupite kartu sa prioritetom ulaska i u periodu ranog jutra, vaša posjeta mogla bi biti znatno olakšana. Posjeta Barseloni u periodu godine kad nije toliko navala turista, kao što je zimski period, još je jedan koristan tip za lagodniji obilazak ove nezaobilazne gradske atrakcije.

Gaudijeve kuće: Batlo (Casa Batlló) i Mila (Casa Mila)

Dvije najpoznatije Gaudijeve kuće privlače i najveće interesovanje turista. Teško je reći koja ima prednost, ako biste se morali odlučiti za jednu. Svaka je jedinstvena na svoj način i najbolje bi bilo, ako imate vremena, da ih obiđete obe. Dobro je to što su u neposrednoj blizini, a pomalo frustrirajuće može biti veliko interesovanje i gužve na ulazima koje vam mogu uzeti više vremena nego što ste planirali.

Da bi dobili na vremenu i koliko toliko na miru razgledali ova remek djela arhitekture, bolje je karte rezervisati unaprijed i poraniti, a uz nešto doplate možete osigurati i prioritetni ulaz. Vrijeme, gužve i visina cijene ulaznica često su razlozi da mnogi izaberu jednu od ovih kuća. Svaka ima svoje adute.

Casa Mila

Ovo je posljednja privatna kuća koju je slavni katalonski arhitekta dizajnirao (završena je 1906. godine). Zbog njene robusne i hrapave vanjštine zovu je još i La Pedrera (kamenolom). Neobičan i moderan izgled prednje strane zgrade navodi vas na pomisao kao da je isklesana iz jednog komada, a balkoni od kovanog gvožđa doprinose asimetriji i dodatno intrigiraju posmatrača.

Mila je unutra, za razliku od kuće Batlo, prostranija i samim tim ima mnogo više za istražiti i može primiti veći broj posjetilaca. Kuća ima jedinstven raspored prostorija, bogat izložbeni prostor u potkrovlju, a terasa na krovu je pravi šlag na ovu neobičnu Gaudijevu tortu. Odavde se pruža i predivan pogled na okolinu, a posebno na umjetnikovu najznačajniju zaostavštinu – baziliku Sagrada Familiju. Casa Mila je dio svjetske baštine UNESCO-a.

Casa Batllo

Još jedno remek djelo Antoni Gaudija je ustvari preuređenje postojeće zgrade na zahtjev njenog vlasnika, Josepa Batllóa I Casanovasa, koje je trajalo od 1904. do 1906. godine. Za one koji vole svijet mašte i bajki, kuća Batlo je pravi izbor. To se da naslutiti već po šarenoj fasadi punoj keramičkih pločica, okićenoj još neobičnijim terasama nalik kostima, koje su kumovale njenom nadimku „kuća kostiju“.

Da ste u svijetu iz mašte shvatite čim zakoračite u ovu neobičnu zgradu. Zidovi, stepeništa, ograde, rukohvati na njima, namještaj, ukrasi, sve je prikaz do detalja isplaniranog, ne samo interijera, nego i vrhunskog zanatskog rada. Imate osjećaj kao da ste zajedno sa zgradom potopljeni u dubine nekog okeana. Možda Casa Batlló nije sto posto Gaudi, ali je svakako jedinstvena i jedno od nezaobilaznih mjesta za svakog ko se nađe u Barseloni. Casa Batlló je na popisu svjetske baštine UNESCO-a od 2005. godine.

Gotički kvart (Gothic Quarter/Barrio Gótico)

Šetajući najstarijim dijelom Barselone i posmatrajući administrativne zgrade, crkve, kuće i trgovine, lako je zaključiti zbog čega se ovaj kvart zove Gotički. Nekadašnje rimsko selo Barcino, danas je postalo spoj starog i novog, lavirint malih ulica, ispunjenih prodavnicama, barovima i restoranima. Gotički kvart iza svakog ugla krije neko arhitektonsko iznenađenje, atmosferu velikih i malih trgova, prožetu opuštajućim ambijentom i gastronomskim užicima.

Katedrala (Cathedral of Barcelona)

Centralno mjesto u Gotičkom kvartu zauzima velika gradska katedrala (Cathedral of the Holy Cross and Saint Eulalia). Građena je između 13. i 15. vijeka. Osim predivnog unutrašnjeg dvorišta sa fontanom okruženom magnolijama, palmama i narandžinim drvetom, možete otići i do vrha crkve i vidjeti grad iz jedne druge perspektive. Ulazak u crkvu zahtijeva od posjetilaca da budu prikladno obučeni.

Istorijski muzej grada Barselone (Museu d’Història de la Ciutat – MUHBA)

U gradskom Istorijskom muzeju možete se upoznati sa istorijskom baštinom Barselone od rimskog perioda do danas. U sklopu MUHBA nalazi se pet različitih muzeja, na sedam različitih lokacija koje sve možete posjetiti sa istom kartom. Sjedište Istorijskog muzeja je na trgu Rei (Plaça del Rei).

Kraljevski trg (Plaça Reial)

Vjerovatno najlakši za pronaći je Kraljevski trg, na obodu Gotičkog kvarta i neposredno uz čuvenu La Rambla ulicu. Prostran i ispunjen palmama, barovima i restoranima, uglavnom se nađe na putu svima koji su u potrazi za hranom i noćnim životom.

Trg Pi (Plaça del Pi)

Ako do trga Pi dođete šarmantnom ulicom Carrer Petritxol sa ljupkim umjetničkim galerijama i malim prodavnicama, to bi mogao biti lijep završetak šetnje ovim dijelom starog grada. Na trgu će vas dočekati gotička crkva Santa Marija del Pi (Santa Maria del Pi). Vidno načeta zubom vremena na posmatrača će ostaviti jak utisak, a priča o posjeti trgu Pi će biti potpuna ako vašu posjetu planirate prvog ili trećeg petka i subote u mjesecu, jer tada trg ukrase štandovi sa umjetninama i tradicionalnim katalonskim jelima.

La Rambla 

Kakav god utisak da ostavi na posjetioca, La Rambla je neizostavna gradska atrakcija i čak i da je ne tražite, vjerovatno ćete šetajući Barselonom u jednom momentu završiti na ovom širokom bulevaru. Popločano šetalište u sjeni visokih, razgranatih platana spaja od sjevera ka jugu Trg Katalonije sa visokim spomenikom Kolumbu na rivi.

Dok šetate bulevarom prolazićete pored živopisnih statua, tezgi sa cvijećem i suvenirima, restoranskih bašti i uličnih zabavljača, putem će vas pratiti raznolika gradska arhitektura, kulturni centri i pozorišta. La Rambla ima i onu svoju manje privlačnu stranu, a to je često prevelika gužva, kao i činjenica da u toj masi šetači nerijetko budu na meti džeparoša i sitnih prevaranata.

Park Guelj (Park Güell)

Još jedan Gaudijev projekat koji nije završen, potpuno je drugačiji od svega ostalog što je radio. Ovdje je veliki umjetnik svoje kreacije uskladio sa prirodom i počeo da gradi svijet iz bajke. Neobične građevine ukrašene keramikom, kameni zidovi od kojih se svijaju stameni stubovi praveći lukove kroz šumu četinara, daju vam poseban osjećaj, a pogled sa centralne terase, opasan zmijolikom neprekidnom klupom obloženom mozaicima od komadića keramike, je šlag na tortu.

Osim neobičnog okruženja koje vas odvlači u svijet mašte, sa prostrane terase se pruža i predivan panoramski pogled na grad Barselonu i morsko plavetnilo u pozadini. U sklopu parka nalazi se i Gaudijeva kuća.

Pijaca Bukerija (La Boqueria)

Puno ime čuvene gradske pijace je Mercat de Sant Josep de la Boqueria. Na živopisnu pijacu se skreće iz ulice La Rambla, a dočekaće vas gastronomsko šarenilo i bogata ponuda koja će udovoljiti ukusu svakog posjetioca. Meso, svježa riba i drugi ulovi iz mora, peciva, povrće, voće i razno-razne poslastice mogu se isprobati na licu mjesta, “s nogu” ili u nekom od otvorenih restorančića gdje možete posmatrati pripremu svog obroka. No, i bez toga, šetnja između prepunih tezgi i osluškivanje atmosfere ovog živopisnog mjesta doživljaj je sam za sebe.

Pikasov muzej (Picasso Museum)

Još jedan od velikana koji je jedan dio svog života živio i radio u Barseloni je i Pablo Pikaso. Njegova bogata zaostavština ogleda se u preko 400 djela pohranjenih u njegovom muzeju u Starom gradu. Kolekcija je smještena u kamenoj zgradi, bivšoj palači iz 15. vijeka (Palacio de Berenguer d’Aguilar) koja je 1963. godine pretvorena u muzej. Osim muzeja i same ulice koje ga okružuju vrijedne su posjete.

Trg Svetog Žauma (Plaça de Sant Jaume ili Palau de la Generalitat)

Jedan od najvažnijih trgova za stanovnike Barselone i Katalonce uopšte je svakako Trg Svetog Žauma. Ovdje je pored opštinske zgrade (Casa de la Ciutat) i palata katalonske vlade (Palau de la Generalitat). Na trgu se, najčešće vikendom, održavaju kulturne manifestacije, a nedeljom je zgrada opštine otvorena za posjetioce.

Kamp Nou (Camp Nou)

Još jedan od zaštitnih znakova Barselone i jedna od prvih asocijacija na ovaj divni grad je svakako čuvena „Barsa“, evropski i svjetski fudbalski velikan. Danas, u eri fudbalskog majstora, po mnogima najboljeg fudbalera ikada, Lionela Mesija, posjeta ovom sportskom kompleksu je još primamljivija. Ljudi iz čitavog svijeta dolaze da bi vidjeli samo njega.

Pored stadiona može se obići i klupski muzej u kojem se nalaze svi trofeji iz raznih takmičenja, Mesijeve zlatne lopte i pogledati video prikazi najvećih Barsinih uspjeha u bogatoj klupskoj istoriji. Možete prošetati tribinama, proći kroz tunel na travnati teren, sjediti na klupi za rezervne igrače i stručni štab ili se naći u ulozi komentatora. Uz novčanu doplatu možete se slikati i sa nekim od trofeja na zelenom travnjaku ili se naći u virtuelnom svijetu fudbalske igre.

Barseloneta (Barceloneta)

Ova dugačka pješčana plaža upotpunjuje turističku ponudu grada Barselone. Paralelno sa njom prostire se šetalište i ovaj dio grada je idealan za odmor i relaksaciju nakon obilazaka gradskih znamenitosti. Izležavanje na pijesku, kupanje, večernje šetnje i bogat noćni život su privlačni mnogima i čine ovaj dio grada veoma živim, naročito u ljetnim mjesecima.

Šta vidjeti u Nici: https://pozziz.com/nica-ekstravagantna-dama-azurne-obale/

Pozdrav iz... by Zeljko Vodnik
Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close