Dordreht (Dordrecht) nas je dočekao osunčan i prilično pust usljed trenutne situacije sa virusom korona, a uz to je bio i neradni dan. Drugi najstariji grad u Holandiji koji je status grada stekao 1220. godine izabrao je vrlo neobično mjesto da zaživi, okiti se kućama i ulicama u mreži nekoliko riječnih tokova (Oude Maas, Beneden Merwede, Nieuwe Merwede, Hollands Diep i Dordtsche Kil), kanala i riječnih rukavaca.
Dok hodate njegovim ulicama osjećate neku fizičku nezgrapnost njegove arhitekture, često i odsustvo boja, ali i da je umoran od stalne odbrane od riječnih struja. Ta borba je negdje sasvim vidljiva na ogoljenim temeljima gradskih četvrti. Dordrehtova gordost je najveći udarac pretrpjela usljed velike poplave “Sveta Elizabeta” 1421. godine kada je područje današnje opštine Dordreht pretvoreno u ostrvo.
Upravo ta umreženost zemlje i vode čini da grad izgleda nekako kompaktan i robusan, a ispostaviće se, i obojen kontrastima. Oni se očituju u stalnoj smjeni istrošenih i naizgled bezličnih četvrti, sa onima u kojima dominiraju riječni dokovi, luksuzna plovila i zanimljiva i živopisna domaćinstva uz vodu. Možda vas Dordreht neće zasjeniti nekom posebnom ljepotom, ali vas tjera da ga poštujete, onako kako to i zaslužuje najstariji grad u Južnoj Holandiji, onako kako to zaslužuje „starac“ pun vjekovnih ožiljaka, od onih prvih koje su ostavile vikinške horde, preko razornih nasrtaja prirode, pa do novije istorije i Njemačke invazije u Drugom svjetskom ratu.
Bilo bi nepravedno reći da je nekad važan trgovački grad u kojem se odvijala živa trgovina – posebno drvetom, žitaricama i vinom – potpuno izgubio staru slavu. Ona se sačuvala u stotinama istorijskih spomenika, posebno u istorijskom jezgru grada. Neki su pretvoreni u muzeje, restorane ili pozorišta.
Bilo mi je drago što sam mogao nesmetano i podrobno da im se posvetim, tačnije jednom dijelu, jer za upoznati Dordreht treba puno više vremena.
U atmosferu blage gradske razigranosti značajnu ulogu su zauzele stare, debeljuškaste holandske brodice živih boja što su se ljuljuškale na uzburkanoj vodi.
Na momente su Dortt, kako su ga Englezi zvali, i njegovi stanovnici Dordt, kako sebe zovu, pred mene bacali idiličnu sliku i skretali mi misli sa Dordrehta, kao tipičnog trgovačkog grada, bez posebnog šarma i stila. Danas je grad Dordreht šesta po veličini luka u Holandiji, a prije svega je poznat po brodogradnji, kao i drvnoj i čeličnoj industriji.
Ostaje mi da napustim Dordrecht u skladu sa etimologijom njegova imena, koje u suštini znači „putovanje“, iako oko toga postoje određene polemike.
Glavna obilježja grada:
Gradska vrata pod nazivom “Groothoofd” jedna su od dvije preostale gradske kapije u Dordrechtu. Ova stoji na mjestu na kojem se sastaju tri rijeke, “Oude Maas”, “Merwede” i “Noord”
Srednjovjekovna Velika crkva ili Gospina crkva u Dordrehtu građevina je s bogatom prošlošću. U tornju se nalazi i najteži karilun u Europi koji se sastoji od 67 zvona ukupne težine 52.000 kilograma
Van Hajn kuća (Huis Van Gijn) je bila dom lokalnog bankara i kolekcionara Van Hajna, a danas je muzej sa bogatom kolekcijom umjetnina
Hof (Het Hof van Nederland) je mjesto od nacionalnog i istorijskog značaja. Na ovom mjestu je održan prvi Sabor slobodnih država 1572. godine, događaj koji je postavio temelje nezavisnoj Republici Holandiji, prethodnici današnje države.
Muzej umjetnosti (Dodrehts Museum) je osnovan 1842. i sadrži kolekciju radova umjetnika koji su stvarali u posljednjih 400 godina
Osim istorijsko-kulturnog bogatstva, oni koji posjete Dordreht mogu u njegovoj neposrednoj blizini da uživaju i u bogatstvima prirode, jer se grad jednim svojim dijelom naslanja na Nacionalni park De Biesbosch. Šetnja, piknik, vožnja bicikla, plivanje, veslanje, pecanje, posmatranje ptica ili jahanje konja su samo neke aktivnosti koje se nude rekreativcima i ljubiteljima prirode.
Pročitajte još:
Šta vidjeti u Haarlemu https://pozziz.com/haarlem-harlem-prestonica-sjeverne-holandije/