Gradići i sela Edam, Volendam, Monnickendam i Marken spadaju među najljepše u Holandiji. Bilo da krenete od Edama prema Markenu ili obrnuto, ova mjesta su u radijusu od svega 20 kilometara.
Edam
Kad pomisle na Edam, sir je prvo što većini ljudi padne na pamet. Ovaj mali grad, koji sjedi na obali Markermeera, sjeverno od Amsterdama, proizvodi Edamer, brend sira kojeg vole ljubitelji hrane iz cijelog svijeta.
Jednom davno, Edam je služio kao luka za trgovce sirom i drvetom. Do 1922. godine u gradu su poljoprivrednici kilometrima unaokolo prodavali svoje proizvode na pijaci. Svake srijede u julu i avgustu oživi se sjećanje na ta vremena. Sa tradicionalnim kostimima i muzikom pijacu okupiraju poljoprivrednici, trgovci, prijevoznici sira, inspektori, i kreiraju fascinantan pogled u prošlost.
U kući za vaganje sira (De Kaaswaag) može se vidjeti stalna izložba o umjetnosti izrade sira, kao i degustirati različite vrste sira. Pored kulture sira kojom je obojen ovaj gradić, Edam nudi istorijsku atmosferu i zanimljivu arhitekturu tako da je prošetati njegovim ulicama iskustvo samo za sebe.
Muzej Edam smješten je u kući koja iz 1540-ih i nudi posjetiocima uvid u život trgovaca iz holandskog zlatnog doba. Pored istorijskih artifakata i slika, može se vidjeti i namještaj iz 17. vijeka.
Speeltoren, drevni zvonik je sve što je preostalo od crkve iz 14. vijeka.
Kwakelbrug je pokretni most i dragocjen nacionalni spomenik. Uz to je idealno mjesto za napraviti zanimljive fotografije.
Volendam
Volendam je holandski gradić na jezeru Markermeer, sjeveroistočno od Amsterdama. Osnovan je 1357. godine jer je selu Edamu bio potreban novi nasip/luka da bi se zaštitio od uticaja Zuiderzee (sada Markermeer). Na ovom novoizgrađenom nasipu izgrađen je Volendam, a u njemu su uglavnom živjeli farmeri i ribari.
Volendam je poznat po svojim šarenim drvenim kućama i starim ribarskim brodovima u luci.
Selo je po mnogo čemu drugačije od okoline. Stanovnici govore svoj vlastiti jezik i uglavnom su rimokatolici za razliku od ostalih okolnih gradova i sela gdje mahom žive protestanti. Volendam ima i svoju muziku. Ova vrsta pop muzike poznata je kao Palingsound (zvuk jegulje). Paling (‘jegulja’ na holandskom) je referenca na jegulje koje žive u Volendamu.
Muzej Volendam sadrži slike, skulpture i keramiku izrađene od 1800. godine do danas, te galeriju tradicionalnih nošnji i mozaika napravljenih od 11 miliona omota za cigare.
U starim četvrtima sela Doolhof naći ćete lijepe stare ribarske kuće u lavirintu staza koje su vijekovima privlačile pažnju slikara i umjetnika.
Stanovnike Volendama krase posebne tradicionalne nošnje, koje su jedan od glavnih razloga dolaska turista koji mogu i sami da se slikaju u njima. Tamo gde ima kostima, naći ćete i holandske drvene cipele, poznate kao klompe. U fabrici klompi u luci saznaćete više o izradi tih udobnih drvenih cipela koje takođe možete kupiti za svoju baštu kod kuće.
Holandija i sir su nerazdvojni. U fabrici sira u luci možete kupiti sir i saznati više o tradicionalnim metodama proizvodnje.
Pored sira, u luci se na mnogim mjestima nudi i riba. Specijalitet je sirova haringa, dimljena jegulja ili dimljeni losos, kao i razne vrste pržene ribe, škampi, školjki …
Monnickendam
Šarmantno ribarsko selo Monnickendam je dobilo ime po monasima koji su ga osnovali na obali jezera Markermeer u provinciji Noord-Holland. Mjesto je dobilo gradsku povelju još 1355. godine, što govori o priličnom broju stanovnika i ekonomskom značaju u prošlosti.
Zbog svog položaja, nekad je u Monninckendamu bila razvijena trgovina, brodska industrija i ribolov.
Tokom godina gradić su u više navrata poharali požari i danas je Speel toranj (Speeltoren) u centru jedina građevina koja ih je sve preživjela. I pored toga, šetnja glavnom ulicom Monnickendama je svojevrstan povratak u prošlost. Vrijedna pažnje je i kuća za vaganje sira (Waag), danas pretvorena u braseriju.
Istorijsku šetnju možete nastaviti u gradskoj luci, diviti se starim brodicama i stoljetnim vučnim mrežama za ribolov.
Nešto dalje na ulazu u grad je i Velika crkva (Grote Kerk) ili crkva Svetog Nikole (Sint Nicolaaskerk). Drevna arhitektura i očuvani spomenici učinili su da ovaj gradić postane dio nekoliko biciklističkih tura u ljetnim mjesecima, i nemojte se začuditi ako budete morali izbjegavati gomilu biciklista na ulici.
Marken
Marken je nekad bio ostrvo ali je danas povezan nasipom sa kopnom. Osim toga, dostupan je i vodenim putem iz okolnih gradića na obali jezera Markermeer. Marken je u 13. vijeku od kopna odvojila oluja, a zatim su uslijedili vijekovi izolacije stanovništva koje je svoj svakodnevni hljeb zarađivalo ribolovom.
Selo je povezano s kopnom tek 1957. godine izgradnjom nasipa i od tada je poluostrvo. Uprkos tome, mjesto je i dalje zadržalo svoj autentični karakter i stanovnici njeguju svoju tradiciju.
Ako posjetite Marken, ne možete propustiti male drvene kućice. Sve do 17. vijeka stanovnici su gradili svoje kuće na ‘werven’, umjetno izgrađenim brežuljcima. Na taj način spriječavali su štetu od poplava. Zatim su kuće gradili na stubovima. Od izgradnje velike brane na sjeveru Holandije (Afsluitdijk), ostrvo više nije poplavljeno, i tipične kuće su opstale.
U Markenu se može vidjeti stara fabrika drvenih cipela i muzej Marker sa izložbom kostima. U tvornici drvenih cipela može se vidjeti kako su klompe izrađivane od drvenog bloka.
Muzej Marken takođe je posvećen tradiciji nekadašnjeg ostrva Marken. Osim kostima Markena, na ostrvu možete vidjeti i pribor i umjetnička djela.
Pošto je Marken zaista malo ostrvo, oko njega možete putovati pješice bez ikakvih problema. Obim ostrva obuhvata oko 9 km. Ne zaboravite da posjetite Markovog konja (Paard van Marken). Ovaj svjetionik iz 1839. godine još uvijek obavlja svoje dužnosti.
Pročitajte još:
Šta vidjeti u Alkmaaru https://pozziz.com/alkmar-alkmaar-grad-sira/