Treći francuski grad po veličini je veliko nalazište svjetske baštine i uvijek su slatke muke odakle krenuti u istraživanje takvih gradova. Možda od renesansnog Starog grada (Vieux Lyon), jednog od najvećih u Evropi, ili istorijskih, industrijskih četvrti, ili kraljevske četvrti Presqu’le iz 19. vijeka, a možda je najbolje krenuti sa brda Fourviere, pa se zatim spustiti u Stari grad. Sa brda Fourviere, u hladovini velike i impresivne Bazilike Notre Dam (La Basilique Notre Dame de Fourviere), Lyon se vidi kao na dlanu. Presiječen i uljuljkan dvjema rijekama Ronom (Rhone) i Sonom (Saone), prikazuje se u svom punom sjaju. Osjećaj kao da ste u bioskopu na otvorenom imaće simboliku, s obzirom da ste u gradu odakle su braća Limijer (Lumiere) počela sa svojim slikama koje život znače. Samo malo dalje je Rimski teatar (Theatre Gallo Roman), star 2000 godina, u kojem se i danas prikazuju predstave. Zajedno sa svojim oronulim teatrom na brdu, Lion dijeli dvije hiljade godina dugu istoriju i krije mnoge tajne. Zlatne godine bogatstva koje je stekao na trgovini svilom dovukle su u Lion u 15, 16 i 17. vijeku brojne bogate trgovačke porodice koje su se naselile u gradu na sastajalištu dviju pomenutih rijeka. Mnogo mistike starih vremena sačuvano je u skrivenim gradskim prolazima – trabulama (traboules), koje su bile prečice do riječnih obala. Oporaviti se od preplavljenosti atmosferom Starog grada najbolje je u Croix Rousse-u, umjetničkom dijelu grada i među čuvenim Lionskim freskama (La Fresque des Lyonnais). Kad vas umor stigne i poželite da negdje predahnete uz hranu i piće, izbor je ogroman, jer se nalazite u gastronomskoj prestonici Francuske, sa preko 4000 restorana.
Stari grad (Vieux Lyon)
Ovaj istorijski dio grada pod zaštitom UNESCO-a ostao je vijekovima gotovo nepromijenjen. Do unazad nekoliko godina Stari grad je bio zapušten i osuđen na odumiranje, ali su onda zgrade očišćene i obnovljene, i sada je jedan od najfrekventnijih dijelova Liona. Posebna atmosfera jednog od najvećih renesansnih naselja u Evropi privlači posjetioce svojim popločanim ulicama, šarenim fasadama, visokim zgradama i tajnim prolazima (traboules). Kuće sagrađene na četiri ili pet spratova, sa unutrašnjim dvorištima i lijepim stubištima i galerijama, svjedoče o vremenu kada je je grad bio bogato trgovačko središte. Treba pomenuti i bogatu gastronomsku ponudu koja upotpunjuje zanimljivu atmosferu koja vlada u ovom dijelu Liona.
Brdo Fourviere (Foruviere)
Ovo brdo iznad Liona samo od sebe je bogata istorijska riznica i snažno svjedočanstvo o više od 2000 godina postojanja ovog grada. U to vrijeme je brdo Fourviere bilo mjesto izvornog rimskog naselja Lugdunum (43. pne.). Ovdje se nalazi prilično očuvan Rimski teatar (15. pne.), pored njega Rimski odeon iz 2. vijeka, kao i ruševine rimskih termi. U ljetnim mjesecima ovaj istorijski kompleks je mjesto održavanja raznih kulturnih događaja.
Bazilika Notre Dame (La Basilique Notre Dame de Fourviere, Basilica od Notre Dame de Fourviere)
Najupečatljivija građevina na brdu Fourviere je svakako velika bazilika Notre Dame. Zanimljivo zdanje sa kraja 19. vijeka nalazi se na mjestu starog rimskog foruma i dominira čitavim krajem.
Sa velike terase na platou pored bazilike pruža se nevjerovatan pogled na cijeli grad.
Tajni prolazi – trabule (traboules)
Mnogo mistike starih vremena sačuvano je u skrivenim gradskim prolazima – trabulama (traboules), koje su bile prečice do riječnih obala. Svaka ima jedinstvenu pastelnu boju, određenu krivulju ili spiralno stubište, svodovane stropove ili renesansne lukove. Neki su prebrojali čak 400 trabula u Lionu, ali nešto više od 40 je otvoreno za javnost, a svaka je jasno označena malim identifikacijskim pečatom. Pronaći neki od ovih polu-skrivenih prolaza pola je zabave.
Presqu’ile
Komad zemlje u sendviču dviju rijeka Rone (Rhone) i Sone (Saone), Presqu’île, je stvoren u 18. vijeku, isušivanjem močvare i povezivanjem nekadašnjeg ostrva sa zemljom koja ga okružuje. Većina gradskih događanja odvija se ovdje. Tu su otmjene četvrti kojima dominira bogata arhitektura 19. vijeka, prostrani trgovi, kulturne institucije, restorani, kafići i noćni klubovi. Ovdje je i gradska kuća, kao i gradska opera. Treba pomenuti i ulicu Merciere (Rue Merciere), u kojoj se nalazi niz dobrih restorana, kao i šoping ulicu de la Republique (Rue de la Republique).
Lionska katedrala (Cathédrale Saint-Jean-Baptiste de Lyon, Lyon Cathedral)
Ova impresivna katedrala nalazi se u srcu Starog grada. Građena je u periodu između 12. i 15. vijeka. Uglavnom je gotička, sa sačuvanim originalnim vitražima iz 14. vijeka. Unutar katedrale je astronomski sat visok 9 metara iz istog perioda, ispod kojeg je kasnije dodan astrolab koji pokazuje položaj zemlje, sunca i mjeseca. Iznad njega se nalaze automatizovane figure koje svakog sata, kad se oglasi zvono, prikazuju malu predstavu.
Lionski murali (La fresque des Lyonnais, Mural of Lyonnais)
Posljednje četiri decenije grupa muralista transformisala je grad u masivnu umjetničku galeriju na otvorenom. Ogromne freske pokrivaju zidove po cijelom Lionu prikazujući istorijske događaje, poznate ljude ili trenutke iz svakodnevnog života. Pretpostavlja se da ima preko stotinu samo onih velikih, preko čitavih zidova. Najpoznatiji oslikani zid je vjerovatno La Fresque des Lyonnais, u blizini rijeke Saône, koji pokriva cijelu zgradu i zauzima više od 800 metara kvadratnih. Ovaj mural prikazuje 31 poznatu osobu (mrtvu i živuću) s područja Liona, kao što su Le Pétit Prince, Antoine de Saint Exupéry, braća Lumière koji su bili pioniri kina i Paul Bocuse, jedan od najslavnijih kuhara u Lionu. Drugi poznati mural je La Fresque de la Bibliothèque de la Cite, na 400 metara kvadratnih, koji prikazuje biblioteku sa knjigama i referencama autora rođenih u pokrajini Rone-Alpa. Treći poznati mural je Le Mur des Canuts, koja govori o povijesti četvrti Croix-Rousse i slavi istoriju Liona kao centra za trgovinu svilom. Ovaj mural se ažurira svakih deset godina.
Lionski muzeji
Musée des Beaux-Arts
Muzej likovne umjetnosti u Lionu je najveći u Francuskoj, nakon Luvra (Louvre). Smješten je u bivšoj opatiji iz 17. vijeka, sa slikama francuskih i evropskih umjetnika iz perioda između 14. i 20. vijeka, kao i sa prikazima egipatske i orijentalne umjetnosti. Kolekcija je smještena u 70 soba, a uključuje i odjel za starine sa oko 600 drevnih egipatskih artefakata, uključujući reljefe, biste, statuete i sarkofage.
Musee Gardagne
Gradski muzej u Lionu nosi ime po renesansnoj palači iz 16. vijeka u kojoj se nalazi. Oko 80.000 predmeta u periodu između srednjovjekovnih vremena i sredine 19. vijeka, izloženo je u 30 soba i na 4 sprata. Kolekcija je uvid u razvoj grada kroz vijekove i život njegovih stanovnika koji su zahvaljujući industriji svile stekli značajno bogatstvo.
Musée miniatures et cinema
Ovaj muzej nalazi se u “Maison des Avocats”, prelijepoj zgradi svjetske baštine iz 17. vijeka u visini od pet spratova i sa lođom. U muzeju se nalazi 120 minijaturnih scena sa nevjerovatnim detaljima, iza čije izrade stoje najbolji svjetski minijaturisti, uključujući kustosa muzeja Dana Ohlmanna. Tu je i više od 450 legendarnih filmskih rekvizita koji pružaju posjetiocu uvid u tehnike specijalnih efekata vodećih filmskih studija.
Institut Lumiere
Svako ko voli bioskop trebao bi biti uzbuđen što će odati počast braći Lumière, koji važe za očeve filmske umjetnosti. Muzej je postavio potomak Louisa Lumièrea koji je radeći sa Avgustom pomogao izumiti kinematograf, prvu filmsku kameru i projektor. Zajedno su snimili i više od hiljadu filmova, prikazanih u prvim svjetskim bioskopima, a upravo ovdje možete pogledati mnoge od njih.