One koji posjete Mongoliju uglavnom interesuje unutrašnjost zemlje, jedinstvene i gotovo netaknute prirodne znamenitosti, nomadski stil života i kultura. I pored toga, bilo bi nepravedno reći da njen glavni grad nema šta za ponuditi. Ulan Bator, najhladnija prestonica svijeta, zadnjih godina izrasta u modernu metropolu. To je kulturno, industrijsko i financijsko srce zemlje, kao i središte ne baš razvijene putne mreže. Transformacija ovog dinamičnog grada je sasvim vidljiva, kao i pojave koje prate takav razvoj. Brojne višespratnice su u izgradnji, ulice su zakrčene, vazduh zagađen, a sirene automobila odjekuju do duboko u noć. Kontrast modernizaciji su brojna sirotinjska naselja oko grada, uglavnom naseljena nomadima koji sve više napuštaju tradicionalni način života i doprinose naglom rastu populacije. U toj naizgled haotičnoj atmosferi Ulan Bator vas iznenadi sa mjestima u kojima vlada gotovo potpuni mir, istorijom okruženom neboderima ili zanimljivim obilježijima u vidu megalomanskih spomenika.
Gandan manastir
Posjeta najvećem budističkom manastiru u Mongoliji, Gandan manastiru (Gandantegchinlen) daje mogućnost bližeg upoznavanja sa istorijom ove zemlje i budizmom kao dominantnom religijom u Mongoliji. Za razliku od buke i haosa koji vladaju prestonicom, u ovom dijelu Ulan Batora dočekaće vas mir i spokoj.
Na ulasku u glavni hram ovog vjerskog kompleksa nalazi se oličenje saosjećanja svih Buda, impozantna Avalokitesvara (Megjid Janraiseg). Ova statua od bakra presvučena je zlatom, i najviša je statua unutar zatvorenog prostora na svijetu. Nemate druge, nego da joj se povinujete i iskažete poštovanje.
Ako posjetite hram ranije ujutru, zatećićete monahe koji se okupljaju za svoje jutarnje molitve.
Zimska palača Bogd Kana
Zimska palača Bogd Kana (The Bogd Khan Winter Palace Museum/ Богд хааны ордон музей) je izgrađena između 1893 i 1903. godine i kralj je u njoj živio dvadeset godina. Jedina je od četiri kraljevske rezidencije koja nije uništena za vrijeme vladavine Sovjetskog Saveza.
Danas je sedam hramova i pagoda unutar kompleksa pretvoreno u muzej sa izloženim budističkim umjetninama. Taj dio se zove Ljetna palača. Drugi dio koji čine dvije bijele građevine izgrađene u evropskom arhitektonskom stilu je Zimska palača, sa namještajem i stvarima koje su pripadale posljednjem mongolskom vladaru i njegovoj supruzi.
Statua Džingis Kana na konju
Ova džinovska statuta ostaviće svakog posjetioca bez daha. Statua konjanika Džingis Kana (The Genghis Khan Equestrian Statue/ Чингис хааны морьт хөшөө) visoka 30 metara je smještena na okruglom postolju visine 10 metara koji zajedno čine Statua kompleks posvećen ovom najvećem mongolskom ratniku i uopšte njihovoj najvećoj istorijskoj ličnosti.
Okrugla građevina počiva na 36 stubova koji predstavljaju 36 kanova, a Džingis Kan na konju napravljen je od nerđajućeg čelika. Statua je podignuta na mjestu gdje je prema legendi Džingis Kan pronašao zlatni bič, a okrenuta je ka istoku, ka mjestu njegova rođenja. Na glavi konja nalazi se terasa sa koje se pruža pogled na okolinu.
Unutar zgrade nalazi se zanimljiva kolekcija posvećena ovom vladaru, uključujući figure njega i njegove žene u prirodnoj veličini, kao i figure ratnika. Jedna od glavnih atrakcija je i najveća čizma na svijetu. Tradicionalna mongolska čizma visoka je 9 metara i nalazi se u Ginisovoj knjizi rekorda. Do Statua kompleksa će vam trebati malo više od sat vremena automobilom i definitivno je vrijedan posjete.
Zaisan spomenik
Zaisanski spomenik (Zaisan Memorial/ Зайсан) koji se nalazi na istoimenom brdu iznad grada, podignut je u čast mongolskih i sovjetskih vojnika koji su izginuli u Drugom svjetskom ratu. Spomenik sadrži slike koje prikazuju prizore prijateljstva između ljudi SSSR-a i Mongolije.
Sa parkinga ispod do vrha vodi 300 stepenika, a kad se popnete dočekat će vas predivan panoramski pogled na Ulan Bator koji će upotpuniti sliku o veličini i izgledu ovog brzo rastućeg grada.
Sukhbaatar trg
Gotovo je nemoguće propustiti nejveći gradski trg u centru grada (Sukhbaatar Square/ Сүхбаатарын талбай), dok ste u Ulan Batoru. Tokom cijele godine tamo se održavaju razni kulturni događaji, kao i državne ceremonije.
Na sjevernoj strani trga je Vladina palača (Saaral Ordon). Neposredno ispred palače dominiraju velike statue Džingis-kana, Ögedei-Khana i Kublai Khana.
Na središtu trga nalazi se konjički kip Damdina Sükhbaatara, jednog od vođa mongolske revolucije 1921. godine.
Nacionalna biblioteka
Nacionalna biblioteka Mongolije (National Library of Mongolia/ Монгол улсын үндэсний номын сан), sagrađena u stilu neoklasicizma, čuva najveću svjetsku zbirku budističkih tekstova od kojih je nekolicina izložena u muzeju rijetkih i vrijednih knjiga. Ovdje možete videti budističke rukopise prepoznate od UNESCO-a i sutre iz zlatnog i srebrnog lista iz drevnog Tibeta, Indije i Mongolije.
Merkjuri pijaca
Pijaca Merkjuri (Mercury Food Market/ Меркури Хүнсний Зах) je glavna i najsnabdjevenija u Ulan Batoru. Sve od mliječnih i mesnih prerađevina, kao i voće i povrće, možete naći ovdje. Ne izdvaja je ništa posebno od bilo koje pijace slične namjene osim što ovdje možete probati tradicionalnu mongolsku hranu, na prvom mjestu proizvode od mlijeka ili recimo blagu rakiju od fermentiranog mlijeka.
Prodajna trgovina fabrike kašmira
Kašmir napravljen od mongolske kozje vune smatra se najkvalitetnijim, ima najduža i najfinija vlakna. Kupiti nešto od kašmira u Mongoliji sigurno je originalan suvenir sa putovanja. Kupci trebaju biti na oprezu od krivotvorenih proizvoda od kašmira, koji mogu imati niže cijene, ali nisu izrađeni 100% od kašmira. Posjetom mjestima poput Fabričke prodajne trgovine Gobi (Gobi Cashmere Factory store/ Говь Кашмир Үйлдвэрийн Дэргэдэх Төв Дэлгүүр) sigurno ćete izbjeći ovu zamku. Gobi je glavni mongolski brend za odjeću od kašmira, a prodavnica se nalazi u industrijskom dijelu grada i svojom luksuznim enterijerom potpuno odudara od neuglednog okruženja u kojem se nalazi. Cijene su visoke i daleko su iznad mongolskog standarda, ali kvalitet je neupitan.