BelgijaBlogEvropa

Briž – gradski barovi i pivo u ho-ho-ho danima

DSC_0267

Briž nas je dočekao u svom pretprazničkom raspoloženju. To je značilo da je ionako posjećeni stari grad postao još frekventniji i još slikovitiji. Ka Markt trgu u centru starog grada pristizale su rijeke ljudi sa svih strana. Nije nam preostalo ništa drugo nego da se i sami prepustimo jednoj od tih bujica i pustimo da nas odnese u centar zbivanja.

Glavni trg, pod budnim okom impozantnog gradskog zvonika (Belfort van Brugge), zauzeo je Božićni market. Nekom možda smeta gužva koja prati ovakva događanja, ali atmosfera prazničnog raspoloženja koja se osjeća na svakom koraku čini da i ne mislite o tome. Dok šetate gradom zaokupljeni ste njegovim bogatim i za ovu priliku posebno spremljenim performansom.

Svako je dobio svoju rolu. Radnje su navukle svoja najfinija ruha. Izlozi čokolaterija flertovali su s prolaznicima, nudili su čuvene belgijske poslastice po nešto primamljivijim cijenama. Neizostavne čipke (još jedan zaštitni znak grada) kitile su široke prozore prodavnica, a upakovani pokloni mamili su šetače da uđu. Svako malo naišli bi na neki mali trg i u trenu bili omađijani njegovim šarmom. Tako uljuljkani u jedinstven srednjovjekovni ambijent jedva da bi čuli konjske kočije koje su izbijale iz uskih, kaldrmom popločanih ulica. Lupa kopita je bila jedino upozorenje da dolaze. Neki su predah od zakrčenih ulica potražili na turističkim brodićima. Možda ne u idealno vrijeme zbog hladnoće, ali svakako jedinstven način da se putujući mrežom kanala razgleda „sjeverna Venecija“, kako još nazivaju ovaj predivni grad.

Kao da nije bio siguran da je to dovoljno da vas fascinira, Briž je pripremio i kostimiranu povorku u duhu Božića i starih vremena. Pustio je na ulice srednovjekovno plemstvo i sveštenstvo, pastire, ovce, magarce i konje. U tako pripremljenoj scenografiji i uz zvuke fanfara lako se bilo vratiti u daleku prošlost. Lako se bilo vratiti i na Markt trg, jer u starom gradu na koju god stranu da krenete nekako uvijek na njemu završite. Tu su spremno čekali štandovi Božićnog marketa. Sa njih su se širili mirisi roštilja, slatkih poslastica i kuvanog vina. Podsjećali su da je vrijeme za predah, sumiranje utisaka, planiranje sledećih koraka.

U ovakvoj atmosferi slavlja nemoguće je bilo zaboraviti jedan od glavnih razloga dolaska mnogih turista u ovaj grad, a to su pivo i gradski barovi. U Brižu ih ima mnogo. Jedni su stari, drugi imaju posebnu atmosferu, treći predivan pogled, neki imaju svoje domaće pivo, neki su pod zemljom ili ih je teško pronaći. No svima njima zajedničko je da služe vrhunsko pivo.

Duvelorium

Turneju po barovim starog grada možde ja najbolje započeti upravo sa Markt trga, i to od njegovog broja 1. Na ovoj adresi je Historium ili Muzej istorije, ali neka vas to ne zbuni jer se bar nalazi na prvom spratu.

Prilično prostrana kafana je jedina Duvel pivara i dobila je posebno mjesto u gradu. Onako kako i dolikuje nekom ko toči jedan od belgijskih klasika i jedno od piva koja se najviše piju u državi. Osim „pravog đavola“ (nen echte Duvel) – tako nazvanog zbog visoke gradacije – u Duveloriumu nude i druga prestižna piva, a glavne zvijezde su ostala piva iz matične Duvel Moortgat pivare – Maredsous ili Veddet.

Pored ovih, mnogi se odluče za La Chouffe, popularnog patuljka, ili za voćno pivo De Koninck. Duvelorium uvijek ima i ponudu mjeseca, što je prilika da se proba neko pivo van standarnog menija.  Ovaj put to je bilo IPA pivo Easy Jack (Firestone Walker).

Uživanje u degustaciji ne bi bilo potpuno bez okruženja u kome se odvija. Finom interijeru posebnu notu daje bakreni zid sa Duvel grbom, a prate ga boje u sličnom tonu. Prijatnu atmosferu možete dopuniti izlaskom na prostranu terasu i uživati u pogledu na trg Markt na kojem nikad ne nedostaje zbivanja. Odličan izbor muzike samo zaokružuje priču o Duveloriumu kao mjestu dostojnom da ugosti i najzahtjevnijeg ljubitelja piva.   

­Duvelorium (Markt 1); Radno vrijeme: 10:00 – 18:00, nedelja od 11:00 do 18:00

­2be

Prateći neku logičnu rutu, prošli smo pored propetog Belforta i utopili se u masu ulice Wollestraaat koja nas vodi ka Dijver kanalu i njegovoj okuci, jednom od najomiljenijih mjesta u gradu za fotografisanje. Na tom putu, s lijeve strane, dočekao nas je 2be bar. U širokom prolazu ka ulazu u bar prati nas čuveni „Zid piva“ (Beer Wall). Ovaj bar nudi preko 200 vrsta piva. Piva su uredno izložena u staklenom zidu i svako pivo sa svojom odgovarajućom čašom. Iz bara možete izaći na drugu stranu i uživati u prostranoj terasi, sa divnim pogledom na pomenutu okuku Dijver kanala.

2be bar je svakako mjesto koje treba vidjeti, ali je i veliki magnet za turiste, tako da je često velika gužva. Iz zaista velike ponude, odluka je pala na gradsko pivo Brugse Zot.  Dvorska budala sa čaše je podsjetnik na zanimljivi dio istorije grada i kako je ovo pivo dobilo ime. ­

Kad je austrijski vojvoda Maksimilijan u 15. vijeku naslijedio vladavinu nad sredjovjekovnom Nizozemskom od pokojne supruge Marije od Burgundije, neke od provincija nisu bile prijateljski nastrojene. Nezadovoljni njegovom vladavinom, građani Briža su monarha držali zatvorenog u gradu četiri mjeseca, a Maksimilijan je iz osvete zabranio održavanje bilo kakvih svečanosti i vašara. Da mu se dodvori, narod u Brižu je odlučio da organizuje svečanost u njegovu čast i tom prilikom ga namole da im odobri da izgrade novu bolnicu za mentalno oboljele. Na njihov zahtjev Maksimilijan im je odgovorio da sve što treba da urade jeste da zatvore kapije grada jer je on ionako već pun budala. I tako su nastale „budale iz Briža“ ili Brugse Zot.

2be (Wollestraat 53); Radno vrijeme: od 11:00 do 19:30, vikendom do 20:00, srijedom zatvoreno

De Garre

Sam dolazak do ovog svakako zanimljivog mjesta ima u sebi dozu mistike jer ga nije lako pronaći. Kratka šoping ulica što spaja trg Burg sa trgom Markt krije uski tamni prolaz širine vrata. Jednako uska ulica De Garre stisnuta zgradama dočekaće vas na svom broju jedan u istoimenom baru.

De Garre je na tri nivoa i mjesta smo našli, pogađate, na onom trećem. U potkrovlju stare kuće sjedimo za običnim drvenim stolovima, u domaćinskoj, gotovo kućnoj atmosferi.

Okružuju nas krivi bijeli zidovi stisnuti širokim drvenim gredama i sa njih nas gledaju nakrivo pokačene slike. Muzika je isključena. Umjesto nje, odvijaju se živi razgovori na raznim jezicima. Kratko će vam trebati da se utopite u ovako prijatno okruženje i nagradite sebe jednim od najboljih piva u Belgiji. Tripel de Garre (11%) poslužen u zanimljivim čašama i sa zdjelicom sira bez dvojbe će zaokružiti vaš boravak u baru De Garre.

Ne bude li nekim čudom ovo pivo zadovoljilo vaše ukuse, u ponudi ima još 130 drugih. Ne znam šta bi još jedan bar trebao uraditi da zasluži svačiji posjet. Ali, ako ovo nekim slučajem nije dovoljno, dodaću i to da je ovo jedini bar u Flandriji koji sam pravi i u svom objektu uslužuje domaće pivo.

De Garre (De Garre 1); Radno vrijeme: 12:00 – 24:00, petak 12:00 – 00:30, subota 11:00 – 01:00

Café Rose Red

Bar „Crvena ruža“ nalazi se u sklopu hotela Cordoeanier, u jednoj maloj i tihoj uličici nedaleko od glavnog trga. Boje i dekor prijatne unutrašnjosti u skladu su sa imenom. U bogatom meniju sa preko 200 vrsta piva, domaćini posebno ističu bogatu ponudu trapist piva. Imaju sva trapist piva dostupna u Evropi tako da je točeni Westmalle Dubbel (tamno pivo), kao jedan od njihovih predstavnika, bio sasvim logičan izbor.

Rose Red je poznat i po velikoj ponudi lambic piva, kao i starih piva koje brižljivo čuvaju u podrumu ispod bara. Ova piva stoje uskladištena u vlažnim podrumima i po nekoliko godina. Da biste ih probali moraćete da odvojite i malo veću svotu novca.

Mi smo se odlučili za gueuze, vrstu lambica koji je mješavina starog i novog piva (uglavnom dvogodišnjeg i trogodišnjeg lambika). Da budem iskren nije me oduševio. U prevodu: kiseli pivski šampanjac po cijeni od €20.

Lambic je pšenično pivo i prozvodi se na području Pajotteland, u radijusu od 15 km oko Brisela, u posebnoj mikroklimi koja vlada u dolini rijeke Senne. Divlji kvasci – mikrobi karakteristični za ovo područje – ulaze u mlado pšenično pivo i tako sponatno nastaje fermentacija. Pivo zatim dozrijeva u buradima od jedne do pet godina. Ovo pivo se često aromatizuje dodavanjem voća kao što su maline, trešnje, jagode. Samo šest pivara u svijetu na ovaj način prave pivo.

Café Rose Red (Cordoeaniersstraat 16); Radno vrijeme: 15:00 – 23:30, petak i subota 11:00 – 00:30, nedelja zatvoreno

Le Trappiste

Pivsku turneju prvog dana završili smo u 800 godina starom podrumu. Le Trappiste je bio po svemu drugačiji od barova koje smo dotad obišli. Zidovi i svod od cigle širokim lukovima su se skupljali u kamene stubove na sredini, a svojevrsni srednjovjekovni ambijent upotpunjavao je drveni inventar i lusteri u fazonu svijećnjaka. Mjesto koje smo jedva našli u jednom tamnom uglu ispostaviće se kao dobro, jer se tu niko nije provlačio, a imali smo super pogled na cijeli objekat.

Kako samo ime kaže, trapist piva su glavna ponuda i nekako sasvim prikladna uz sve prethodno opisano. Od 120 vrsta piva u ponudi, treba istaći da Le Trappiste odlikuje i dobra ponuda stranih piva (recimo, iz Japana, Novog Zelanda ili iz Skandinavskih zemalja), a pivo kuće je Abott Tripel. Nije se bilo lako odlučiti, ali smo se držali trapističkih piva. Izbor je pao na Rochefort, Chimay (Belgija) i LaTrappe (Holandija). Kao i sva dotad što smo probali i ova piva su bila sjajna i teško je izdvojiti neko. Ako se prethodno upoznate sa trapističkim pivima i njihovom istorijatu, kao što sam ja, posjeta Le Trappe-u biće vam još interesantnija.

Pivo se još od srednjeg vijeka pravi u manastirima, a najcjenjenija piva su ona što dolaze iz opatija trapističkog reda (ovaj red je dobio ime po opatiji La Trappe koja se nalazi u Normandiji). U svetu postoji dvanaest trapističkih pivara, od kojih šest u Belgiji: Westmalle, Westvleteren, Achel, Chimay, Orval i Rochefort. Njihovo pivo je lako prepoznati zahvaljujući heksagonalnom logou autentičnog trapističkog proizvoda, što znači da je pivo bilo pravljeno unutar ili u neposrednoj blizini zidova manastira Trappist, pod nadzorom monaških trapista. Još jedan od preduslova je i da prodaja nije komercijalno usmjerena, a prihod se troši za potrebe manastira ili ide u humanitarne svrhe. Drugih šest pivara Trappist su: La Trappe i Zundert (Holandija), Stift Engelszell (Austrija), Spencer (SAD) i Tre Fontane (Italija).

Le trappiste (Kuiperstraat 33); Radno vrijeme: 17:00 – 01:00, srijeda zatvoreno

De Halve Maan

Briž ima i svoju pivaru, u sklopu koje je i pivnica istog imena – De Halve Maan. To je ujedno i restoran i muzej, a imaju i ture za one koji žele da vide kako izgleda proces poizvodnje piva. Njihova piva se, razumljivo, nude u svim gradskim barovima. Brugse Zot (svijetlo pivo) već smo probali u baru 2be, tako da je preostalo da probamo njihovog drugog predstavnika Straffe Hendrik, između tripel  i quadrupel verzije odlučili smo se za ovu drugu.  

De Halve Maan (Walplein 26); Radno vrijeme: 10:00 – 18:00, četvrtak, petak i subota 10:00 – 23:00

‘t Poatersgat

Još jedan podrum i još jedno mjesto koje je lako promašiti. Bukvalno otvor u zidu ili “Monahova rupa” (Monk’s Hole) je ulaz u zidu pored crkve i tek kad se drveni kapci otvore ukaže se stepenište koje vodi pod zemlju. Kad su zatvoreni, samo tanana traka sa ispisanim imenom bara svjedoči da ste na pravoj adresi. Ovaj bar je popularan među mladima i posebno je aktivan malo kasnije. Nedelja uveče, kad smo mi bili, nije bila udarna, ali svejedno, to nam nije smetalo da osjetimo duh ovog mjesta.

Kao i svugdje, imaju veliku ponudu piva, susretljivog barmena koji zna sve o pivu koje se nudi i dobru muziku. Uz sve to, polumračna atmosfera, rustični izgled objekta i mirisi koji svjedoče da ste zaista pod zemljom daju ‘t Poatersgat-u poseban personaliti. A takav personaliti ima i sjajno, tamno Orval pivo.

‘t Poatersgat (Vlamingstraat 82); Radno vrijeme: 17:00 – 03:00, petak i subota do 04:00

Comptoir des Artes

Odmah preko puta ‘t Poatersgata je još jedan bar pod zemljom. Comptoir des Artes je neka vrsta kabare bara. Često imaju uživo svirku i to im je glavni adut u borbi za goste sa ostalim sjajnim barovima u gradu.

Mi smo nažalost promašili za jedno veče, jer svakog trećeg ponedeljka u mjesecu imaju nastupe uživo, što je bilo sutradan uveče. Osim svirki, imaju i stand-up nastupe. Nismo žalili. Bilo je ionako kasno i sasvim ok okončati našu pivsku turneju u malo mirnijoj atmosferi. Tako da se odjavljujem iz polumraka, sa klimave stolice ispred ugašenog kamina, uz pjenušavi BlueChimey i bluz pred zatvaranje. Od svijetlih piva, preporuka – Malheur.

Comptoir des Artes (Vlamingstraat 53); Radno vrijeme: 19:00 – 03:00, subota 16:00, ponedeljak i utorak zatvoreno

Sa liste gradskih barova nemoguće je izostaviti još dva mjesta koja sam posjetio u svom prvom posjetu Brižu.

Vlissinghe

Kako kažu na njihovom sajtu: „Dobro došli u najstarije svratište u Brižu“. Smjestili su se u mirnom kvartu, izmaknuti od gradske vreve, no i dalje svega desetak minuta hoda od centra.

Iako bi Vlissinghe mogao da se prsi među ostalim gradskim barovima sa svojih preko 500 godina postojanja, on to ne čini. Zadržao je domaćinski duh i toplu atmosferu otvorenu za svakoga. Skromno mjesto na pozitivan način i pravi kafanski muzej imao sam sreću posjetiti 2015. kad su slavili nesvakidašnji jubilej – 500 godina postojanja. Čak ni na svoj veliki rođendan činilo se da Vlissinghe ne iskače iz svoje svakodnevne rutine. Kao da ste nekom došli kući u goste. Stariji čikica sa cvikerima je za jednim stolom čitao novine, mladi par je za drugim igrao neku društvenu igru, a za barom se vodila žustra konverzacija gostiju sa osobljem. Nažalost, ovaj put smo mojom krivicom poljubili vrata kafane, jer je bila nedelja, a nedeljom su otvoreni samo do sedam uveče. Vlissinghe nema toliko bogatu ponudu piva kao ostali barovi sa ove liste, ali to je samo po tamošnjim standardima. Zato ima hranu u ponudi, jer starina zna da se od piva ogladni. Obavezno probati pivo kuće koje nosi isto ime.

Vlissinghe (Blekerstraat 2); Radno vrijeme: 11:00 – 22:00, nedeljom do 19:00, ponedeljak i utorak zatvoreno

‘t Brugs Beertje

Ovaj bar je možda i najpopularniji u gradu. U prevodu „Mali medvjed iz Briža“ privlači goste svih dobi, a turisti iz cijelog svijeta obožavaju ovo mjesto. Skromnog i staromodnog izgleda djeluje nenametljivo i sa mnogo malih kutaka iz kojih dopiru čavrljanja opuštenih gostiju. Šareni zidovi prekriveni pivskim artiklima unose neku vedrinu i pogled vam svako malo odluta ka nekoj staroj reklami za pivo. Osoblje je susretljivo i rado će vam pomoći da pređete veoma bogati meni i odlučite se za neko od 300 piva koje imaju u ponudi, po čemu su prvi u gradu. Preporučujem Mort Subite Oude Kriek (tradicionalni lambic kriek – teško, pomalo kiselkasto, ali veoma pitko tamno pivo sa mirisom trešnje).

‘t Brugs Beertje (Kemelstraat 5); Radno vrijeme: 16:00 – 24:00, petak-subota do 01:00, srijeda zatvoreno

Na ovoj listi našlo se deset barova i svaki od njih ima neki razlog zašto bi ga trebalo posjetiti:

Duvelorium ima odličnu lokaciju i veliku terasu sa divnim pogledom na glavni trg.

2be ima čuveni „zid piva“ i pogled na popularni Dijver kanal.

De Garre je skriveno i „cool“ mjesto sa izvrsnim domaćim pivom.

Cafe Rose Red ima sjajnu ponudu lambic i starih, nekoliko godina odležanih piva.

Le Trappiste nalazi se u jedinstvenom srednjovjekovnom ambijentu.

De Halve Maan vam pruža mogućnost da upoznate proces proizvodnje piva.

‘t Poatersgat je zanimljivo mjesto sa dobrim cijenama i radi do ranih jutarnjih sati.

Comptoir des Artes ima nastupe uživo (blues, jazz, stand-up).

Vlissinghe sa svojih 503 godine, mislim da ne treba nikakvu drugu preporuku.

‘t Brugss Beertje ima jedinstven interijer i nevjerovatnih 300 piva u ponudi.

Ipak, ako bih od ovih deset barova morao da izdvojim pet, to bi bili:

  1. Le Trappiste
  2. De Garre
  3. Vlissinghe
  4. ‘t Burgs Beertje
  5. Duvelorium

Izdvojeno:

  •  Ako želite da isprobate više vrsta piva, a da ne pretjerate, u većini barova nude paletu za degustaciju (tasting paddles) u manjim čašama i uglavnom 5 x 1,5 dcl (u baru Le Trappe takva paleta košta €10)
  • ‘t Poatersgat ima najpovoljnije cijene
  • De Halve Maan piva: Brugse Zot blond – €3,40, Brugse Zot dubbel – €3,80, Straffe Hendrik Tripel – €3,90, Straffe Hendrik quadrupel – €4,30. Organizovane ture €10 po osobi. Rezervacija istog dana na telefon: +32 50 444 222 ili preko zvaničnog sajta.
  • Vlissinghe je među najstarijim barovima u Evropi i treba ga obavezno obići.
  • Barovi imaju različito radno vrijeme i različite neradne dane tako da je dobro informisati se unaprijed ako želite da posjetite neko određeno mjesto.
Pozdrav iz... by Zeljko Vodnik
Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close