BlogEvropaIrskaPozziz vodič

Dablin (Dublin): Vikinški grad literature i barova

rijeka liffey, dublin-01

Istovremeno staromodan i moderan, Dablin svojim šarmom privlači brojne turiste. Gostoljubiva prestonica Irske poznata je po ljubaznosti svojih stanovnika, po šarmantnim ulicama uokvirenim istorijskom arhitekturom, zgradama sa živopisnim vratima i brojnim barovima (ima ih oko 700 u gradu i okolini) iz kojih dopire muzika uživo. Sliku Dablina dopunjuju moderna zdanja, velelepni parkovi, kao i rijeka Liffey, koja svojim tokom siječe grad na pola. „Crni bazen“ kako se Dablin u prevodu zove, od vikinških vremena (osnovan u 9. vijeku) je središte ekonomije i kulturnih zbivanja na ostrvu. Od tada je prešao dug put i svijetu podario neke značajne kulturne ustanove, kao što su Triniti koledž ili Nacionalna galerija, kao i neke velike ljude. Tako su se dablinskim šarmom napajali slavni pisci James Joyce, Oscar Wilde i George Bernard Shaw, zatim čuveni rok bend U2, sportisti Brian O’Driscoll i Conor McGregor, kao i svjetski poznati glumac Colin Farrell. Svoju ulogu u zanimljivom ambijentu i atmosferi u jednom od manjih glavnih gradova Evrope, osim druželjubivosti i istančanog smisla za humor njegovih stanovnika, ima i čuveni Guinnes, kao i viski Jameson, čije destilerije se nalaze u gradu. Na pitanja šta obići i šta vidjeti u Dablinu, ovaj živahni grad ima brojne odgovore, a neka mjesta su jedinstvena.

Triniti koledž (Trinity College)

Triniti koledž koji je kraljica Elizabeta I osnovala 1592. godine danas je veliki kompleks zgrada, trgova i zelenih površina. Ova svjetski poznata obrazovna ustanova, najstarije je i najeminentnije sveučilište u Irskoj. Dom je za 18.000 studenata iz svih glavnih disciplina u umjetnosti i humanističkim naukama, te u poslovanju, pravu, inženjerstvu, nauci i zdravstvu. Osim velikog  akademskog značaja Triniti koledž krije i neka istinska kulturološka blaga. Biblioteka na koledžu (Library of Trinity College) najveća je biblioteka u cijeloj Irskoj.

Njen najatraktivniji dio je svakako Stara biblioteka (Old Library). U njoj se nalazi čuvena Kelska knjiga (Book of Kells), veličanstveni ranokršćanski osveštani rukopis koji sadrži sva četiri Evanđelja Novog zavjeta starija od 1000 godina. Poseban dio je impresivna Duga soba (Long Room), duga 64 metra i sa zbirkom koja sadrži 200.000 starih knjiga i rukopisa.

Katedrala Svetog Patrika (St. Patrick’s Cathedral)

Katedrala sv. Patrika je najveća religijska građevina u Irskoj i više od 800 godina je jedno od najvažnijih hodočasničkih mjesta u zemlji. Legenda kaže da je izgrađena na mjestu drevnog bunara koji je koristio sam sveti Patrik. Stotine godina uljepšavanja i dograđivanja dovele su do stvaranja arhitektonskog čuda, ispunjenog spomenicima i vitražima. Posebnu pažnju privlači predivna kapela Lady Chapel.

Zanimljivo je da je za jedan od najvećih arhitektonskih zahvata na katedrali krajem 19. vijeka zaslužan čuveni pivar Benjamin L. Guinness. Osim toga, treba pomenuti da se u katedrali nalazi grob Jonathana Swifta, autora „Guliverovih putovanja“ koji je bio 35 godina njen dekan.

Nacionalna galerija (The National Gallery of Ireland)

Jedno od nezaobilaznih mjesta prilikom posjete Dablinu svakako je Nacionalna galerija. Otvorena je 1864. godine, a impresivna kolekcija irske i evropske umjetnosti od srednjeg vijeka do danas, prostire se na četiri nivoa. Kolekcija broji oko 14.000 umjetničkih djela, uključujući oko 2.500 uljanih slika, 10.000 crteža i grafika, skulpture, namještaj i druga umjetnička djela.

U jednako impresivnim izložbenim prostorijama mogu se naći djela nekih od najvećih imena likovne umjetnosti kao što su: Diego Velázquez, Francisco Goya, Pablo Picasso, Eugène Delacroix, Claude Monet, Caravaggio, Titian, Caravaggio, Peter Paul Rubens, Anthony van Dyck, Rembrandt, Johannes Vermeer i dr.    

Skladište Ginisa (Guinness Storehouse Factory)

Ginis je započeo svoj put u samom srcu Dablina. Upravo tu je Artur Ginis zakupio Sent Džejms Gejt pivnicu na čak 9.000 godina i za rentu od samo 45 funti godišnje. Skladište Ginisa se danas prostire na sedam spratova i broj jedan je atrakcija u Irskoj. Prateći brojne postavke izložbenog prostora muzeja, posjetioci mogu saznati sve o istoriji i nastanku Ginisa. Kruna obilaska je posjeta kružnom Gravity baru, odakle se uz čašu Ginisa može uživati u predivnom pogledu na Dablin.  

Dvorac Dablin (Dublin Castle)

Ovo 800 godina staro zdanje svjedok je nekih od najvažnijih događaja u istoriji Irske. Dvorac je kroz svoje postojanje dosta mijenjao i svoj izgled i svoju namjenu. Bio je tvrđava, sud, pa i stratište, dok se danas koristi za svečane prilike, izložbe i koncerte. Čitavim prostorom dominira glavni toranj (Record Tower) kao ostatak izvorne građevine iz 13. vijeka, a unutar dvorskog kompleksa nalaze se brojne prostorije, bašte i muzeji.

Mogu se posjetiti i Državnički apartmani (State Apartments) koji sadrže bogatu zbirku slika, skulptura, namještaja, satova, porculana, staklenog posuđa, grafika, tapiserija, vitraža i tekstila izrađenih od 17. vijeka na ovamo. Pažnju privlači i Kraljevska kapela (Royal Chapel), kao i biblioteka Chester Beatty sa finom kolekcijom orijentalne umjetnosti i nekoliko zbirki rukopisa, knjiga i drevnih tekstova. Posjetioci se mogu upoznati i sa ostacima izvornog vikinškog utvrđenja, proći srednjovjekovnim podzemljem ili jednostavno uživati u šetnji unutar kompleksa.

Grafton ulica (Grafton Street)

Grafton ulica je glavno odredište za šoping u Dablinu i uopšte najfrekventnija ulica u gradu. Jedna od najskupljih ulica svijeta privlači brojne kupce kojima su na raspolaganju široki asortiman trgovina, od onih običnih, do skupocjenih butika, draguljarnica, robnih kuća. Izgled ulice upotpunjuje raznovrsna ahitektura, sa zgradama uglavnom s kraja 19. vijeka. Osim šopinga, u Grafton ulici vas očekuje i besplatna zabava od strane uličnih muzičara. Muzički performansi na ulici su zaštitni znak ove ulice i neki od slavnih umjentika poput Bonoa, Hoziera, Scripta, Damiena Ricea ili Glena Hansarda, imali su svoje improvizovane nastupe u ovoj ulici.

Temple Bar

Obilazak Dablina nije potpun bez posjete najpopularnijem dijelu grada po imenu Temple Bar. Ispunjen nizom barova i restorana, Temple Bar nudi odličan provod. Neki bi mogli biti iznenađeni visokim cijenama i velikom gužvom, ali ovo je jedinstveno mjesto da se doživi lokalna atmosfera i kultura i da se uživa u muzici uživo. Najpoznatiji i vjerovatno i najpopularniji bar u Dablinu zove se  jednako kao i kvart, a datira još iz 1300. godine i nalazi se u srcu ovog područja. Kad se svemu dodaju kaldrmisane ulice, srednjovjekovna arhitektura, galerije, prodavnice ili pijace, stiče se kompletnija slika o karakteru jednog od najstarijih područja Dablina.

Zatvor Kilmainham (Kilmainham Gaol)

Na periferiji sjeverno od centra grada nalazi se napušteni zatvor Kilmainham Gaol. Ovo mračno i prostrano mjesto, debelih zidova, nijemi je svjedok najgore patnje njegovih nekadašnjih „stanovnika“. Zatvor je renoviran i može se obići sa vodičem i upoznati sa istorijom ovog mjesta. Izložbeni prostor nudi uvid u borbu za nazavisnost Irske i kako se ophodilo prema pobunjenicima, od kojih su mnogi mučeni, a kasnije i pogubljeni unutar ovih zidina. Zatvor je bio u funkciji od 1789. do 1924. godine, kad je zatvoren i napušten. Danas je renoviran i postao je privlačna turistička atrakcija. Zatvor je korišten i kao lokacija za neke filmove, od kojih je najpoznatiji „Italijanski posao“. 

Ha’penny Bridge

Jedno od obilježja Dablina je i prvi pješački most preko rijeke Liffey koja teče kroz samo srce grada. Most je sagrađen još davne 1816. godine, kao zamjena brojnim plovilima koja su prevozila ljude sa obale na obalu. Kada je Ha’penny most sagrađen prelaz je koštao „pola penija“ (half penny) i tako je i dobio ime.

Groblje i muzej Glasnevin (Glasnevin Cemetery)

Groblje Glasnevin je svojevrsna umjetnička galerija na otvorenom i najveća kolekcija keltskih krstova na svijetu. Okruženo sa sedam karaula, groblje postoji od 1832. godine i od tada je na njemu sahranjeno više od 1,5 milion ljudi. Na ovom hladnom i pomalo sablasnom mjestu u viktorijanskoj bašti, posljednje počivalište našli su neki od najslavnijih ličnosti iz irske istorije, ka što su Michael Colins, vojnik i političar koji je igrao ključnu ulogu u borbi za irsku nezavisnost; Brendan Behan, irski pjesnik, romanopisac i dramaturg koji je bio zatvoren zbog aktivnosti IRA-e; Luke Kelly, vokal u jednom od najvećih irskih bendova, The Dubliners; državnik Éamon de Valera, i drugi. Treba pomenuti i interaktivni muzej koji sadrži neke nagrađivane eksponate uključujući “Grad mrtvih” i brojne fotografije iz istorije groblja. Jedna od zanimljivosti je i mogućnost da potražite svoje porodično prezime u kompjuterskoj bazi podataka i tako možda saznate nešto više o svojim precima. Pored groblja je i Nacionalna botanička bašta, kao i neobična “Grobarska pivnica” (John Kavanagh’s) iz 1833. godine, koju generacijama vodi ista porodica. Oni imaju svoje mitove i priče o duhovim, a u pivnici nije dozvoljena muzika, pjevanje, nema telefona, niti TV-a.  

Litica Howt i svjetionik Baily (Howth Cliff i Baily Lighthouse)

Za one koji vole prirodu i more u blizini je obala i gradić Howt, kao i dugačka litica istog imena. Najupečetljivije obilježje na ovom području je svjetionik Baily. Osim uživanja u šetnji i predivnog pogleda na more i Dablinski zaliv, ovdje se mogu probati neki od najboljih morskih plodova u Dablinu i okolini, a za one koji bi da kupe savršen suvenir, mogu ga potražiti na vikend pijacama.

Johnnie Fox’s pub

Do najvišeg paba u Irskoj, na vrhu planine Dablin u Glencullenu, treba nekih 25 minuta vožnje od prestonice. Ovo legendarno mjesto, posebnog interijera, poznato je po svojoj atmosferi, kojoj nisu odoljeli ni neki poznati posjetioci, poput U2 ili Coorsa. Dolazak u Johnny Fox’s pab je kao da ste došli u goste, u neku staru irsku kuću. U kaminu gori vatra, pored nje gomila uglja, iznad se suši veš na štriku, lonci i šerpe vise sa drvenog stropa, stari namještaj su mjesta za sjedenje, sa zidova vas posmatraju stari crno bijeli portreti ili lice sa potjernice, piljevina je na podu. Kad tome dodamo izvrsnu hranu, pivo i muziku uživo, neizostavan je osjećaj da ste došli na jedinstveno mjesto.

Powerscourt

Ovo prostrano imanje (47 hektara) dizajnirano je na način da se stopi sa okolinom. Čine ga brojne bašte i zelene površine, sa preko 200 vrsta drveća, grmlja i cvijeća raspoređenih u zasebne cjeline, kao što su italijanska ili japanska bašta. Sliku koja se pred vama pruža dok šetate ovim predivnim mjestom upotpunjuju vodene površine, fontane i velike skulpture bogova i mitskih stvorenja. Sa vrha brijega dominira vlastelinska kuća, čiji je jedan dio pretvoren u luksuzno mjesto za kupovinu, a tu je i kafić sa predivnim pogledom sa prostarne terase. U sklopu prostranog zelenog kompleksa je i hotel, destilerija, golf klub, muzej, kao i neke druge građevine. Zanimljivi su i stara kula ili groblje kućnih ljubimaca.

 

 

Pozdrav iz... by Zeljko Vodnik
Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close