Već prvi dan se uvjeravam da je Bangkok najvrelija metropola svijeta i bijeg iz uzavrele košnice je prvo što mi pada na pamet. Obilazak autentičnih tajlandskih marketa učinilo se dobrom idejom – i bila je. Malo svježiji vazduh, voda, pokrivene sklepane šetnice, egzotična i autentična hrana i atmosfera koja vas “usisava” u neki drugačiji, manje poznati svijet.
Pijaca na vodi Damnoen Saduak (Damnoen Saduak Floating Market)
Damnoen Saduak je najpoznatija plutajuća pijaca na Tajlandu i samim tim pravi magnet za turiste. Taj dio ne volim, ali svakako ne želim da propustim da je vidim. Posebnost Damnoen Saduaka je u tome što se trgovina odvija na vodi i jedini prilaz do tezgi je čamcima sa dugim repom, koji su uobičajeni u ovom dijelu svijeta. Osim fiksnih štandova i dokova, mnogi svoje proizvode nude direktno sa čamaca.
Popularnost ovog mjesta malo ga je udaljila od autentičnosti, ali ambijent zbijenih plovila koja se dodiruju mimoilazeći se na uskim vodenim prolazima, povici trgovaca, svježa hrana koja se priprema i preuzima u prolazu, te bogata i nerijetko neobična ponuda, čine atmosferu posebnom na Damnoen Saduaku. Nije čudno (valjda) da vam ponude na prodaju neku od egzotičnih životinja (nisam siguran ni da je po zakonu), ili da se poigrate sa udavom što se uvija i „mazi“ oko svog gazde.
Pijaca na vodi Amphawa (Amphawa Floating Market)
Amphawa je vjerovatno najautentičnija plutajuća pijaca na Tajlandu. Postoji još od 17. vijeka i nalazi se na istoimenom kanalu na rijeci Mae Klong (Mae Khlong), nekih 50 kilometara jugozapadno od Bangkoka. Ovdje je mnogo manje stranaca i dominira domaće stanovništvo. Iz obala pored vode izrasli su prodajni štandovi i vremenom se raširili okolnim ulicama. Nudi se najrazličitija hrana, povrće, voće, odjeća, tehnika…
Ipak, hrana i mirisi koji se šire sa štandova dominiraju pijacom. Iz nesigurnih čamaca-kuhinja prići će vam i diretkno sa roštilja servirati razne vrste riba, školjki, škampe, lignje, kozice i svakakvu drugu, često nepoznatu hranu. Privučeni primamljivim mirisima i posebnom atmosferom, ljudi se od podneva do kasno uveče u velikom broju „slivaju“ na obe strane riječnog kanala. Šetnja natkrivenim drvenim dokovima u ovom, za mene prijatnom neredu, iskustvo je za pamćenje. Kad tome pridodam noćno isplovljavanje na otvorenu, džinovsku rijeku Maeklong, razgledanje noćnog života na rijeci i lov na svitce, avantura zvana Amphawa nije mogla biti sadržajnija.
Pijaca na pruzi – Maeklong (Maeklong Railway Market)
Ako se za Damnoen i Amphawa pijacu ne može reći da su obične, to se još manje može reći za Maeklong pijacu. To što je ova pijaca na pruzi možda je malo čudno, ali malo više čudno je to što tom prugom i dalje saobraća voz. Nekoliko minuta prije dolaska voza, trgovci spuštaju i sklanjaju svoje tende i suncobrane, te pomijeraju mobilne tezge i uklanjaju robu. Nekima je praktičnije da gajbe s robom jednostvano ostave između šina dok voz prođe. Čitava ova predstava traje svega nekoliko minuta. Želja da je zabilježim kamerom onako kako sam želio bila je onemogućena velikom gužvom, brojnim posjetiocima koji su se naguravali, neki rizikujući da završe ispred nadolazećeg voza. Čim se ovaj masovni performans završi, sve se jednako brzo vraća u prvobitno stanje i ni po čemu ne možete zaključiti da je samo koji tren ranije ovuda prošao voz, sa sve vagonima i sa sve putnicima.
Iako je voz glavna atrakcija, treba pomenuti da je ovo prvenstveno riblja pijaca, sa bogatom ponudom riba, školjki, rakova, te drugih stanovnika voda, kao i voća i povrća.